انگلستان

نام کشور:

انگلیس(بریتانیای کبیر )

پایتخت:

لندن

واحد پول:

پوند

امید طول عمر:

75سال

مذهب:

مسیحی،اسلام،یهودی

فاصله هوایی تا تهران:

7 ساعت

خط ساحلی:

429/12کیلومترمربع

مساحت:

820/244کیلومترمربع

اختلاف زمانی:

03:30-ساعت(6ماه دوم سال)

کد کشور:

0044

همسایگان:

ولز-اسکاتلند-(ایرلند شمالی-ایرلند-بلژیک و فرانسه مرز آبی)

زبان رسمی:

انگلیسی بریتانیایی

زبان محلی:

انگلیسی با لهجه های محلی

غذاهای محلی:

سان دی رُست بیف(مخلوطی از گوشتsunday roastbeef)-چیکن تیکا ماسالا(مخلوط مرغ ،برنج،کاریChicken Tikka Masala)-هاش(مخلوط گوشت ،برنج و ادویجاتHash)-فیش اند چیپس(غذای دریاییFish &cheaps)-کرومبل(نوعی شیرینیcrumble)

توصیه ها و اطلاعات سفر :

مجمع الجزایر انگلستان در شمال غربی اروپا واقع شده و شامل چهار ایالت یا منطقه به نامهای انگلند، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی می باشد و از لحاظ موقعیت جغرافیایی از جنوب به دریای مانش، از شرق و شمال به دریای شمال و از غرب و جنوب غربی به اقیانوس اطلس و ایرلند جنوبی ختم می شود. این کشور از طریق کانال و دریای مانش به فرانسه راه دارد.کل جمعیت این کشور بیش از 60 میلیون نفر بوده و پایتخت آن لندن با بیش از 7 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر این کشور به شمار می آید و از دیگر شهرهای مهم آن بیرمنکام، منچستر، لیورپول، نیوکاسل،برادفورد ، کاردیف و ادینبور می باشند.در کنار ساکنان اصلی انگلستان، اقوام و نژادهای مختلفی از دیگر کشورها بخصوص از مستعمرات سابق این کشور به این سرزمین مهاجرت کرده اند . این ملیت ها عبارتند از هندی، پاکستانی، بنگلادشی، آفریقایی و چینی . تعطیلات و فستیوال های انگلستان راه بسیار خوبی برای تجربه تاریخ و فرهنگ پادشاهی متحده است.به معنای واقعی کلمه تمام جاذبه های توریستی در بریتانیا به جز شب و روز کریسمس بقیه مواقع سال باز هستند البته در آن زمان هم جشن های بزرگی در راه است اما با این وجود درهرزمان از سال انگلستان با وجود مکان های تاریخی مانند کاخ باکینگهام ، ویندزور قلعه ، کلیسای جامع کانتربری ، لندن و باغ وحش - میدان ترافالگار و هاید پارک ارزش دیدن رادارد . اگر جشنوارهها اولویت اصلی برنامه سفر شما نباشد ، و اگر بخواهید هزینه کمتری جهت بلیط هواپیما و هتل در انگلستان پرداخت نمایید میتوانید زمستان را برای لذت بردن از همه اماکن تاریخی انتخاب نمائید.تعطیلات و فستیوال های انگلستان راه بسیار خوبی برای تجربه تاریخ و فرهنگ پادشاهی متحده است. تعطیلات بریتانیا شامل انگلستان تعطیلات و جشنواره ملی بریتانیا ، و همچنین جشنواره های بریتانیا هستند بمعنی مشخص تر تعطیلات و جشنواره هایی هستند که در انگلستان ، اسکاتلند  و ویلز برگزار میگردند.

بهترین زمان سفر و آب و هوا:.

هنگامی که تصمیم به انتخاب بهترین فصل برای مسافرت به انگلستان میگیرید این انتخاب بستگی به گزینه های دلخواه از جمله آب و هوا ، نرخ ها ، و جشنواره ها خواهد داشت .
آب و هوا در مناطق شمالی جزیره انگلستان که نزدیک به دریا است معمولا بارانی ، در اسکاتلند همراه با رطوبت و معمولا سرد در تمام فصول سال میباشد البته میتوان از روزهای آفتابی نیز در شمال انگلستان لذت برد .در انگلیس و ولز در جنوب و غرب آ ب و هوا ملایم همراه با وزش باد میباشد .

شما میتوانید تابستان را جهت برنامه ریزی سفر به انگلستان انتخاب نمائید. چون در آنصورت شانس بیشتری برای لذت بردن از روزهای افتابی و گرم خواهید داشت . همچنین جشنواره هایی نیز در گلاسگو و ادینبورگ نیز والبته به تعداد زیادتر در لندن برگزار میگردد که میتواند ملاک انتخاب شما برای مسافرت به انگلستان باشد

بنابراین با توجه به اینکه جاذبه های توریستی در بریتانیا در تمام طول سال باز طولانی هستند ،شما میتوانید با توجه به اولویت سفر خود ،هر زمانی که مناسب شماست انتخاب نمائید .  

جشنواره ها ی واعیاد:
روز سنت دیوید= تبدیل ویلز به دین مسیحیت
روز نبرد بریتانیا= نبرد هوایی در سال 1940 میلادی  و سالگرد بزرگداشت خاطره تاریخی جنگ جهانی دوم
جشنواره بین المللی ادینبورگ :هر ساله بین ماه های اکتبر و سپتامبر بمدت سه هفته  در ادینبورگ برگزار میگردد .
نمایشگاه بین المللی هنر گلاسکو: آوریل هر سال با حضور هنرمندان محلی و هنرمندان جهان در گلاسکو برگزار میگردد 

تعطیلات عمومی:

از آنجائیکه انگلستان از کشور های مختلفی مانند ولز، اسکاتلند،ایرلند تشکیل شده و همچنین با توجه به شهرهای مختلف تعطیلی ها نیز متفاوت می باشد.

روز سنت پاتریک:17 مارس

سال نوی مسیحی:1 ژانویه

روز کریسمس :25 دسامبر

روز بوکس: 26 دسامبر

تعطیلات بانکی بهار : آخرین دوشنبه در ماه می

تعطیلات بانکی تابستان : آخرین دوشنبه در ماه آگوست

روز جمعه خوب و یکشنبه پاک:تاریخ متغیر

اختلاف ساعت ایران در 6 ماهه اول سال:

به عدد کشور در 6 ماه اول سال، عدد یک اضافه شود .

توصیه های وزارت امور خارجه:

1- قوانین این کشور درخصوص حمل مواد مخدر، قرص های ترک اعتیاد، حمل مواد مخدر و سلاح و از جمله سلاح سرد به هر شکل و در هر میزان بسیار سخت گیرانه بوده و مجازات جدی بدنبال دارد. همچنین ورود کالای همراه مسافر که جنبه تجاری داشته باشد ممنوع میباشد.

2- مطابق قوانين انگلستان روسپيگري در اين كشور غير قانوني نيست اما يك روسپي حق ندارد حرفه خود را تبليغ كند و مراجعه به يك روسپي نيز غير قانوني است . به همين دليل يكي از معضلات بزرگ پليس بريتانيا در خصوص خارجياني كه به اين كشور سفر مي كنند به دام افتادن آنها در رشته حوادث منجر به اخاذي ، دزدي و قتل مسافران خارجي و همچنين روسپياني است كه به هر بهانه اي بواسطه گسترش فعاليت باند هاي قاچاق انسان در مسير حوادث مرتبط با تبهكاران بين المللي قرار مي گيرند.

3- در زمان تردد در شهر، نیروهای پلیس، گاهی اوقات مدارک شناسائی جهانگردان خارجی را کنترل می نمایند. بنابراین توصیه می شود همواره مدارک شناسائی خود (گذرنامه)را همراه داشته و ضمن مراقبت جدی از اسناد شناسائی خود با پلیس همکاری نمائید.

الزامات ورود و اقامت

1- کسب روادید انگلستان براحتی میسر نبوده و سیر قانونی خود را دارد.

2- با عنایت به افزایش آمار جهانگردان دراین کشور، پلیس انگلیس برای تامین امنیت ، مدارک مسافرتی و گذرنامه افراد را در هنگام ورود به مرزهای ورودی با دقت کنترل نموده. بعضا خواستار ارائه مدارکی در خصوص علت مسافرت (داشتن تصویر دعوتنامه مفید خواهد بود ) و آدرس محل اقامت در انگلستان می شوند.

3- انگلستان از جمله کشورهای است که تحصیل روادید جهانگردی با دعوت نامه ومعرفی نامه و یا از طریق تورهای سیاحتی انجام می پذیرد، و مراحل اولیه مربوط به صدور روادید ازطریق وزارت کشور ( Home office) انجام و سپس مجوز صدور روادید به سفارت این کشور ابلاغ میگردد.

4- برای کسب روادید کثیرالمسافر، در هنگام درخواست روادید میتوان به این موضوع اشاره نمائید تا طبق مقررات بررسی و اقدام گردد.

5- کسب روادید دانشجوئی و تجاری با هماهنگی دانشگاههای محل تحصل و سازمانها و موسسات تجاری مربوطه و صدور معرفی نامه برای اتباع خارجی امکان پذیر است . علاقمندان به تحصیل در این کشور می توانند با هماهنگی دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظر نسبت به دریافت روادید تحصیلی اقدام نمایند.در صورت نیاز افراد می توانند از راهنمائی بخش دانشجوئی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن بهره مند گردند.

6- مدت اعتبار روادید معمولا 6 ماه می باشد و افراد پس از ورود به انگلیس می توانند با توجه به مدت روادید خود تا حداکثر 6 ماه در این کشور اقامت نمایند. از آنجاییکه ممکن است روادید برای مدت کوتاهتری نیز صادر گردد لذا توجه به مدت اعتبار روادید بسیار لارم است .

7- افراد می توانند قبل از پایان مدت روادید خود نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. این امر منوط به ارائه دلائل قانع کننده به مقامات انگلیسی از جمله درآمد مکفی برای تأمین مخارج زندگی می باشد.

8- در مواردی در فرودگاههای انگلیس و بخصوص لندن به هنگام ورود در داخل فرودگاه از مسافرین بویژه به بهانه بیماری های ریوی از مسافرین ایرانی عکس برداری می نمایند.

بهداشت

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد:

· هپاتیت A

2- امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در این کشور در سطح خصوصی مناسب ، در همه بخش ها و شهرستان ها در دسترس میباشد. اما خدمات درمانی دولتی وضع رضایت بخشی ندارد و افراد باید مدتهای طولانی به انتظار نوبت مراجعه به بیمارستانها بمانند.با توجه به هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان توصیه می گردد در سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از این تسهیلات برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

3- مواد خوراکی، سرویس های بهداشتی و . . . درکلیه نقاط این کشور فراهم می باشد. در شهرهای انگلستان بخصوص شهر لندن با توجه به تعداد مسلمانان و ایرانیان رستورانهای ایرانی و نیز رستورانهای مسلمانان وجود دارد که با عبارت (حلال HALAL ) غذاهائی با گوشت حلال به مشتریان خود عرضه مینمایند.

4- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئیدو هپاتیت نوع A و Bواکسینه نمائید.

5- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت Bو ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

6- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/مراجعه نمائید.

7- بیمارانی که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت درمان معرفی می شوند می توانند با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن اقدام نمایند.

شرایط مسافرت و اطلاعات سودمند:

1- این کشور دارای تابستان کوتاه و پائیز و زمستانهای سرد می باشد و هوای بارانی زیادی دارد.

2- امکانات حمل و نقل برون شهری و درون شهری مناسب و گران است، برخی از شهر های انگلستان از جمله لندن دارای خطوط مترو و اتوبوسرانی مناسبی می باشند که با تهیه بلیطهای روزانه ، هفتگی و ماهانه میتوان به دفعات از آنها استفاده نمود. درشهرهای بزرگ این کشور در برخی ساعات روز ترافیک سنگینی وجود دارد. رانندگی در این کشور بر عکس ایران از سمت چپ خیابان صورت می گیرد.

3- بر اساس مقررات جاری ، گواهینامه های بین المللی صادره از ایران برای افرادی که برای اولین بار به انگلستان مسافرت مینمایند، برای حداکثر مدت یکسال معتبر میباشد. این گواهینامه ها برای ایرانیان مقیم انگلیس معتبر نمی باشد.

4- دانشجویان بورسیه در بدو ورود به این کشور حتما جهت اقدامات بعدی، با هماهنگی بخش دانشجوئی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن اقدام نمایند.

5- توصیه میشود آدرس و شماره تلفنهای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لندن را همیشه همراه خود داشته باشید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

6- درصورت خرید از هر فروشگاهی در این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید خود را دراختیار داشته باشید تا درصورت نیاز کنترل گردد.

7- در صورت بروز هر حادثه ای از جمله سرقت پول یا مدارک خود توصیه می شود، موضوع را سریعا به اطلاع پلیس برسانید تا پس از اطلاع پلیس و دریافت گزارش مربوطه بتوانید موضوع را در مراجع و نهادهای دیگری پیگیری نمائید.

توصیه های مخصوص تجار ایرانی

با توجه به حضور فعال بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان توصیه می شود، هیئت های تجاری و اقتصادی قبل از انجام هرگونه کار بازرگانی با انگلیس از خدمات ، اطلاعات ، راهنمائی و مشاوره های این بخش بهرمند گردند. این بخش در موضوعات روابط دوجانبه و بازرگانی - سرمایه گذاری و مالی - انرژی و رایزن تجاری اعزامی از وزارت بازرگانی فعالیت نموده و آماده هرگونه مساعدت و راهنمائی تجار و موسسات اقتصادی میباشد. همچنین اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران و انگلیس در تهران و اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در لندن نیز فعال می باشند.

برخی از بانکهای ایرانی در لندن دارای شعبه بوده و خطوط هوائی شرکتهای هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران و ماهان و همچنین خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به این کشور برقرار می باشد. ( منبع وزارت امور خارجه)
طراحی پرتال|طراحی پورتالطراحی پرتال (طراحی پورتال): آرانا نتورک